Licensed to Finish Right Racing Team   HY-TEK's Meet Manager 7/10/2014 08:06 AM
             USATF Adirondack Open/Masters T&F Champs - 6/21/2014              
                 USATF East Region T& F Champs, All Comers T&F                 
                       University at Albany, Albany , NY                       
                                    Results                                    
 
Women 29&U 100 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 E-Golden, Zola            17 Unattached                       X12.16   1.9 
  2 E_smith, Nickelle         24 Bronx Tigers           12.20      12.56   1.9   5   
  3 E_green, Zafirah          24 Isaa (Intern           12.96      12.60   1.9   3   
  4 E_kidd, Tema              21 Isaa (Intern           12.87      12.84   1.9   2   
  5 E_reece, Ashanty          26 Gotham Spark           12.80      12.85   1.9   1   
  6 E_maynard, Shanique       21 Bronx Tigers           12.50      13.69   1.9 
  7 A_harrington, Meghan      21 Averill Park           13.40      14.02   1.9 
 
Women 29&U 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 E_green, Zafirah          24 Isaa (Intern           26.14     J25.62   0.8  1   5   
  2 E_kidd, Tema              21 Isaa (Intern           26.61     J26.09   0.8  1   3   
  3 E_smith, Nickelle         24 Bronx Tigers                     J26.31   NWI  2   2   
  4 E_reece, Ashanty          26 Gotham Spark           26.50     X26.81   0.8  1 
  5 E_collis, Ayanna          29 Unattached             27.23     X27.49   0.8  1 
  6 A_harrington, Meghan      21 Averill Park           30.20     X28.78   NWI  2 
  7 E_maynard, Shanique       21 Bronx Tigers           26.00     X29.04   0.8  1 
 
Women 35-39 200 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 E_edwards, Lisa           36 Central Park           26.82     J26.38   0.8   1   
 
Women 55-59 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 A_peck, Peggy             59 Unattached             33.15     X34.47   NWI  2 
 
Women 29&U 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 E_green, Zafirah          24 Isaa (Intern           58.90      59.43    5   
  2 E_downey, Sophia          26 Isaa (Intern         1:04.09   J1:03.69    2   
  3 E_kidd, Tema              21 Isaa (Intern         1:06.00   J1:12.04    1   
 
Women 30-34 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 E_pierre-Louis, Josette   31 Greater Bost           58.50   J1:02.30    3   
 
Women 55-59 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 -- A_peck, Peggy             59 Unattached           1:20.42       XSCR  
 
Women 29&U 800 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 E_downey, Sophia          26 Isaa (Intern         2:21.00    2:40.48    5   
  2 E_green, Deborah          29 Grace Beauty         2:25.00    2:44.10    3   
 
Women 50-54 800 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 -- E_senn-Griffiths, Caryl   52 Bohemia Trac         3:00.00       XSCR  
 
Women 29&U 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 E_downey, Sophia          26 Isaa (Intern         5:09.00    5:48.18    5   
  2 E_green, Deborah          29 Grace Beauty         4:55.00    5:54.10    3   
 
Women 29&U 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 E_downey, Sophia          26 Isaa (Intern        25:00.00   24:13.03    5   
 
Women 30-34 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 E_trujillo, Teresa        34 Unattached                    X30:20.07  
 
Women 50-54 80 Meter Hurdles
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 E_gunneson, Pamela        53 Unattached                       X17.77   1.2 
 -- E_senn-Griffiths, Caryl   52 Bohemia Trac                        DNF   1.2 
 
Women 29&U 100 Meter Hurdles
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 E_novikova, Ekaterina     24 Central Park           14.50      15.33   1.4   5   
  2 A_laplante, Emily         15 Averill Park           17.24      17.77   1.4   3   
 -- A_nugent, Julia           16 Unattached             16.17       XSCR   1.4 
 -- A_nugent, Fiona           16 Unattached             17.60       XSCR   1.4 
 
Women 50-54 100 Meter Hurdles
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
 -- E_senn-Griffiths, Caryl   52 Bohemia Trac           14.50       XSCR   1.4 
 
Women 29&U 400 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 -- A_nugent, Julia           16 Unattached           1:06.16       XSCR  
 -- A_nugent, Fiona           16 Unattached           1:19.10       XSCR  
 
Women 30-34 400 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 E_clark, Deanna           32 Central Park         1:08.30    1:13.94    5   
 
Women 35-39 400 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 E_edwards, Lisa           36 Central Park         1:10.10   J1:08.69    3   
 
Women 50-54 2000 Meter Steeplechase
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 E_wieciorkowska, Zofia    51 Unattached           7:54.18   X8:02.52  
 
Women 80-84 2000 Meter Steeplechase
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 E_meiler, Flo             80 Mass Velocit                  X14:34.75  
 
Women 29&U High Jump
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 E_avery, Courtney         18 Lehigh                 1.76m      1.70m    5-07.00   5   
  2 A_laplante, Emily         15 Averill Park           1.40m      1.35m    4-05.00   3   
 -- E_biscardi, Lauren        26 Unattached             1.76m        XNH            
 
Women 35-39 High Jump
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 E_lattes, Jain            37 Mass Velocit                     J1.30m    4-03.25   2   
 
Women 50-54 High Jump
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 X_curran-Villarreal, Jul  54 Unattached                       X1.35m    4-05.00 
 -- E_gunneson, Pamela        53 Unattached             1.21m        XNH            
 
Women 55-59 High Jump
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 A_peck, Peggy             59 Unattached             1.27m     X1.25m    4-01.25 
 
Women 29&U Pole Vault
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 E_kuntz, Lauren           23 Unattached             4.05m     X4.00m   13-01.50 
 
Women 80-84 Pole Vault
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 E_meiler, Flo             80 Mass Velocit                     X1.83m    6-00.00 
 
Women 29&U Long Jump
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 E_wright, Nyeisha         25 Central Park           6.06m      5.74m  -0.3  18-10.00   5   
  2 E_novikova, Ekaterina     24 Central Park           5.80m      5.35m   0.9  17-06.75   3   
 
Women 35-39 Long Jump
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 E_lattes, Jain            37 Mass Velocit                     J4.10m   0.8  13-05.50   2   
 
Women 50-54 Long Jump
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 E_senn-Griffiths, Caryl   52 Bohemia Trac           4.00m     X3.64m   0.4  11-11.50 
  2 E_gunneson, Pamela        53 Unattached             3.47m     X3.05m   2.2  10-00.25 
 
Women 55-59 Long Jump
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 A_peck, Peggy             59 Unattached             3.49m     X3.56m   1.1  11-08.25 
 
Women 29&U Triple Jump
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 X_nilsson, Madeline       22 Unattached                      X12.15m   2.6  39-10.50 
  2 E_wright, Nyeisha         25 Central Park          12.70m     10.85m   2.3  35-07.25   5   
  3 A_laplante, Emily         15 Averill Park           9.50m      8.61m   2.7  28-03.00   3   
 
Women 35-39 Triple Jump
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 E_lattes, Jain            37 Mass Velocit                     J8.51m   3.0  27-11.00   2   
 
Women 50-54 Triple Jump
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 E_gunneson, Pamela        53 Unattached             7.21m     X6.84m   4.1  22-05.25 
 
Women 55-59 Triple Jump
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 A_peck, Peggy             59 Unattached             8.07m     X7.62m   3.2  25-00.00 
 
Women 29&U Shot Put 3K
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 A_ernest, Kelsey          16 Averill Park           7.10m     J7.98m   26-02.25   3   
  2 A-McCormick, Gretchen     17 Averill Park                     J7.05m   23-01.75   2   
  3 A_capuano, Priscilla      13 Averill Park           5.79m     X5.83m   19-01.50 
 
Women 35-39 Shot Put 3K
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 E_lattes, Jain            37 Mass Velocit                     J9.12m   29-11.25   5   
 
Women 50-54 Shot Put 3K
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 E_mcdowell, Maureen       53 Unattached             9.20m     X9.08m   29-09.50 
 
Women 55-59 Shot Put 3K
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 A_peck, Peggy             59 Unattached             8.43m     X8.96m   29-04.75 
 
Women 65-69 Shot Put 3K
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 E_edwards, Sandra         66 Unattached             7.03m     X6.24m   20-05.75 
 
Women 29&U Discus Throw 1.0K
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 E_galarza, Sylvia         28 Shore Athlet          51.00m     48.72m     159-10   5   
  2 A_ernest, Kelsey          16 Averill Park          25.00m     26.07m      85-06 
  3 A-McCormick, Gretchen     17 Averill Park                     18.51m      60-09   3   
 
Women 55-59 Discus Throw 1.0K
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 A_peck, Peggy             59 Unattached            23.21m    X22.62m      74-02 
 
Women 65-69 Discus Throw 1.0K
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 E_edwards, Sandra         66 Unattached                      X12.84m      42-01 
 
Women 80-84 Discus Throw 1.0K
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 E_meiler, Flo             80 Mass Velocit                    X15.80m      51-10 
 
Women 80-84 Hammer Throw 3K
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 E_meiler, Flo             80 Mass Velocit                    X15.77m      51-09 
 
Women 29&U Javelin Throw 500G
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 E_gunneson, Brittney      19 Unattached            35.00m    X28.17m      92-05 
  2 A_ernest, Kelsey          16 Averill Park          19.00m     21.71m      71-03 
 
Women 50-54 Javelin Throw 500G
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 E_senn-Griffiths, Caryl   52 Bohemia Trac          34.00m    X30.65m     100-07 
  2 E_gunneson, Pamela        53 Unattached            23.21m    X20.38m      66-10 
 
Women 55-59 Javelin Throw 500G
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 A_peck, Peggy             59 Unattached            28.06m    X24.58m      80-08 
 
Women 29&U 3000 Meter Race Walk
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 A_gritsavage, Lillian     14 Fleet Feet A        17:30.00   18:10.3h    5   
  2 A_capuano, Priscilla      13 Averill Park        19:49.00  X21:41.4h  
 
Women 50-54 3000 Meter Race Walk
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 X_ching, Michelle         53 Unattached                    X29:06.1h  
 
Women 55-59 3000 Meter Race Walk
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 E_daniel, Maryanne        55 Unattached             16.00  X16:22.8h  
 
Women 70-74 3000 Meter Race Walk
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 E_cashman, Stella         72 Park Racewal                  J23:38.76    3   
 
Women 29&U 5000 Meter Race Walk
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 A_podlaski, Meaghan       16 Unattached          25:32.00  X26:56.07  
 
Women 35-39 5000 Meter Race Walk
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 E_taylor-Talcott, Erin    36 Shore Athlet        24:10.00   25:12.24    5   
  2 E_moncada, Rasheeda       35 Park Racewal        29:06.00   29:26.74    3   
 
Women 55-59 5000 Meter Race Walk
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
 -- A_bendall, Carol          55 Fleet Feet A        30:20.00        SCR     
 
Men 29&U 100 Meter Dash
=================================================================================
9 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 5 Best Times
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 E_williams, Paul          28 Central Park           10.17      10.66Q -1.2  1 
  2 X_clifford, Mandela       27 Unattached                       X10.73Q +0.0  2 
  3 E-Radhead, Joel           25 Unattached                       X10.74Q -1.2  1 
  4 E_smith, Kyree            19 Isaa (Intern           10.95      10.92q -1.2  1 
  5 X-Devarau, Dixon          25 Unattached                       X11.12q +0.0  2 
  6 E_otuonye, Chukwumereije  23 Isaa (Intern           10.89      11.22q -1.2  1 
  7 E_knight, Jelani          22 Isaa (Intern           11.10      11.36q +0.0  2 
  8 X-Marcuci, Tomas          25 Unattached                       X11.40q +0.0  2 
  9 E_harris, Alvin           20 Unattached             10.80     X11.46q +0.0  2 
 10 E_salmon, David           27 Bronx Tigers           11.30      11.56  +0.0  2 
 11 E_davis, Revon            19 Bronx Tigers           11.30      11.63  -1.2  1 
 12 A_fuentes Lamb, Alejandr  18 Unattached             11.40     X11.91  -1.2  1 
 13 A_zacharczenko, Alex      22 Unattached                       X12.18  -1.2  1 
 14 X_soderman, RJ            26 Unattached                       X12.32  -1.2  1 
 
Men 29&U 100 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 E_williams, Paul          28 Central Park           10.66      10.34   3.1   5   
  2 E-Radhead, Joel           25 Unattached             10.74     X10.44   3.1 
  3 X_clifford, Mandela       27 Unattached             10.73     X10.50   3.1 
  4 X-Devarau, Dixon          25 Unattached             11.12     X10.92   3.1 
  5 E_smith, Kyree            19 Isaa (Intern           10.92     J11.02   3.1   2   
  6 E_knight, Jelani          22 Isaa (Intern           11.36     J11.35   3.1   1   
 -- E_otuonye, Chukwumereije  23 Isaa (Intern           11.22        DNF   3.1 
 
Men 30-34 100 Meter Dash
=================================================================================
9 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 5 Best Times
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 E-Bascom, Jeremy          31 Unattached                       X10.58Q +0.0  2 
  2 E_burnett, Junior         32 The Executiv           10.45      10.79q +0.0  2 
 
Men 30-34 100 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 E-Bascom, Jeremy          31 Unattached             10.58     X10.31   3.1 
  2 E_burnett, Junior         32 The Executiv           10.79     J10.45   3.1   3   
 
Men 35-39 100 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 E_collins, Manley         38 Unattached                       X12.82   2.2 
 
Men 40-44 100 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 A_kondracki, Stas         41 Averill Park                     X12.89   2.2 
  2 E_zuehlke, John           44 Central Park                     X13.20   2.2 
 
Men 50-54 100 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 E_neumann, David          54 Mass Velocit                     X12.27   2.2 
 
Men 55-59 100 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 A_zacharczenko, Nick      55 Unattached                       X13.69   2.2 
 
Men 60-64 100 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
 -- A_fortunato, Michael      61 Unattached                         XSCR          
 
Men 29&U 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 E-Radhead, Joel           25 Unattached                       X20.88   0.7  2 
  2 X_clifford, Mandela       27 Unattached                       X21.49   0.7  2 
  3 E_williams, Paul          28 Central Park                      21.80   0.7  2   5   
  4 E_smith, Kyree            19 Isaa (Intern           22.35      21.98   0.7  1   3   
  5 E_sealey, Levar           18 Bronx Tigers           21.69      22.23   0.7  1   2   
  6 E_knight, Jelani          22 Isaa (Intern           22.59      22.94   0.7  1   1   
  7 E_salmon, David           27 Bronx Tigers           22.80      23.26   0.7  1 
  8 E_harris, Alvin           20 Unattached             22.80     X23.56   0.7  1 
  9 E_mercado Jr, Oscar       21 Foundation T           23.89      23.58   0.7  2 
 10 E_garcia, Esteban         25 Central Park           23.50      23.76   0.7  1 
 11 E_davis, Revon            19 Bronx Tigers           23.40      24.07   0.7  1 
 12 E_noicely, Alister        21 Bronx Tigers           23.40      24.88   0.7  1 
 13 A_zacharczenko, Alex      22 Unattached                       X24.92   1.2  3 
 -- A-Coccla, Jamie           16 Averill Park                        SCR          
 
Men 35-39 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 E_collins, Manley         38 Unattached             29.54     X29.05   1.2  3 
 
Men 45-49 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 A_creagan, Kevin          49 Adirondack A           27.00     X24.59   1.2  3 
 
Men 50-54 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 E_neumann, David          54 Mass Velocit           25.50     X25.52   1.2  3 
 
Men 55-59 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 A_natalie, Joseph         58 Unattached             28.00     X28.92   1.2  3 
  2 A_zacharczenko, Nick      55 Unattached                       X29.01   1.2  3 
 
Men 70-74 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 A_rappazzo, Dominic       73 Adirondack A           31.00     X31.44   1.2  3 
 
Men 29&U 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 E_sealey, Levar           18 Bronx Tigers           47.58      48.93   1   5   
  2 A_reilly, John            25 Unattached             51.07     X50.81   1 
  3 E_tirella, Christian      29 Greater Bost           50.60      51.60   1   3   
  4 E_hall, Kareem            22 Gotham Spark           51.60      55.77   1   2   
  5 A-Flowers, Alex           16 Averill Park                      59.55   2   1   
 -- E_jobe, Momodou           19 Gotham Spark           48.20        DNF   1 
 -- E_davis Jr, Chris         24 Gotham Spark           48.52        DNF   1 
 -- E_otuonye, Chukwumereije  23 Isaa (Intern           48.84        SCR   1 
 
Men 35-39 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 A_zimmerman, Kevin        38 Averill Park                   X1:07.65  
 
Men 40-44 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 E_bowen, Kevin            42 Unattached             54.00     X57.69   2 
 
Men 50-54 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 A_rikert, Darrell         51 Unattached           1:12.00   X1:09.27   2 
 -- E_neumann, David          54 Mass Velocit           56.50        SCR     
 
Men 55-59 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 A_natalie, Joseph         58 Unattached           1:04.00   X1:03.70   2 
 
Men 70-74 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 A_rappazzo, Dominic       73 Adirondack A         1:11.00   X1:10.24   2 
 
Men 29&U 800 Meter Run
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 E_kamalu, Oscar           26 Central Park         1:49.00    1:51.77   1   5   
  2 E_donnelly, Jordan        26 New Balance          1:49.00    1:51.99   1   3   
  3 E_engel, Alexander        26 Greater Bost         1:50.05    1:54.70   1   2   
  4 E_pitmon, Adron           23 Unattached           1:52.00   X1:55.51   1 
  5 E_wells, Bill             29 Central Park         1:54.90    2:00.41   1   1   
  6 X-Fitzgerald, Sean        19 Unattached                     X2:04.72   2 
  7 E-Livingston, Terrance    23 Unattached                     X2:07.41   1 
  8 A_tyrell, Sean            18 Unattached           2:01.99   X2:08.11   2 
 -- E_smith IV, David         24 Unattached           1:52.00       XDNF   1 
 -- E_pitts, Andrew           28 New Balance          1:52.00        DNF   1 
 
Men 35-39 800 Meter Run
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 A_rounds, Daniel          39 Averill Park                   X2:51.65   2 
 
Men 50-54 800 Meter Run
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 A_rikert, Darrell         51 Unattached           3:09.00   X2:56.71   2 
 
Men 55-59 800 Meter Run
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 E-Anslem, Le Bourne       55 Unattached                     X2:06.20   2 
  2 4351, Eric                55 Hudson Mohaw         2:30.00   X2:31.41   2 
  3 A_burak, Gary             56 Utica Roadru         3:00.00   X3:03.99   2 
 
Men 29&U 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 A_hough Deane, Christoph  17 Averill Park         5:00.00   J5:00.03    5   
  2 A_capuano, Paul           15 Averill Park         5:35.00   X5:32.40  
 
Men 35-39 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 A_gracey, Daniel          36 Unattached                     X5:18.78  
 
Men 40-44 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 A_bernard, Jack           43 Unattached           4:55.00   X4:41.48  
 
Men 55-59 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 A_burak, Gary             56 Utica Roadru         6:00.00   J6:14.03    3   
 
Men 45-49 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 A_pusateri, John          46 Unattached          21:30.00  X21:30.88  
 
Men 55-59 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 A_burak, Gary             56 Utica Roadru        21:00.00  X22:35.66  
 
Men 60-64 5000 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 E_trujillo, William       63 Unattached          25:22.00  X22:20.65  
 
Men 60-64 10000 Meter Run
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 E_trujillo, William       63 Unattached          50:13.00  X47:52.3h  
 
Men 29&U 110 Meter Hurdles
=====================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 E_sosa Jr, Ramon          28 Unattached             14.06     X13.94   2.8 
  2 E_dembele, Moussa         25 Central Park        13:58.00      14.05   2.8   5   
  3 A_gueye, Amadou           23 Unattached             13.88     X14.14   2.8 
  4 E_garcia, Esteban         25 Central Park           14.80      15.25   2.8   3   
  5 E_mercado Jr, Oscar       21 Foundation T           15.80      16.04   2.8   2   
  6 A_fuentes Lamb, Alejandr  18 Unattached             16.00     X18.35   2.8 
 
Men 65-69 300 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
 -- E_graff, Warren           68 Mass Velocit           56.00        SCR     
 
Men 65-69 300 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 E_graff, Warren           68 Mass Velocit                     X58.65  
 
Men 29&U 400 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 E_mercado Jr, Oscar       21 Foundation T           56.96      58.34    5   
  2 A_glanton, Andrew         17 Averill Park         1:09.00    1:07.91    3   
 
Men 29&U 3000 Meter Steeplechase
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 E_medeiros, J Matthew     28 Northern Lig        10:00.00  J10:26.42    3   
  2 A_connor, Brendan         21 Kinderhook R        10:25.00  J11:20.30    2   
  3 A_glanton, Andrew         17 Averill Park                  J13:29.13    1   
 
Men 30-34 3000 Meter Steeplechase
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 E_rupprecht, Paul         30 New Balance          9:00.00   J9:19.74    5   
 
Men 40-44 4x100 Meter Relay
================================================================================
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Averill Park Road Runners  'A'                              X1:03.24  
     1) A_zimmerman, Kevin 38           2) A_rounds, Daniel 39            
     3) A_cocca, Scott 41               4) A_kondracki, Stas 41           
 
Men 40-44 4x400 Meter Relay
================================================================================
    Team                                                 Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Averill Park Road Runners  'A'                              X4:30.71  
     1) A_glanton, Andrew 17            2) A_cocca, David 16              
     3) A-Flowers, Alex 16              4)                                
 
Men 29&U High Jump
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 A_jones, Christopher      21 Utica Roadru           1.91m      1.75m    5-08.75   5   
  2 A_fuentes Lamb, Alejandr  18 Unattached             1.73m     X1.65m    5-05.00 
  3 A_glanton, Andrew         17 Averill Park           1.45m      1.55m    5-01.00   3   
 
Men 30-34 High Jump
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 E_bradley, Jeremy         33 Unattached             1.87m     X1.85m    6-00.75 
 
Men 29&U Pole Vault
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 X-Cronin, Joseph          20 Unattached                       X4.30m   14-01.25 
  2 A-Flowers, Alex           16 Averill Park                      3.20m   10-06.00   5   
 
Men 45-49 Pole Vault
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 A_creagan, Kevin          49 Adirondack A           3.20m     X3.20m   10-06.00 
 
Men 29&U Long Jump
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 E_gueye, Mamadou          28 Central Park           7.83m      7.30m   1.9  23-11.50   5   
  2 E_braithwaite, Rolston    22 Central Park           7.15m      6.07m   1.7  19-11.00   3   
 
Men 45-49 Long Jump
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 A_smalley, Greg           48 Unattached             5.87m     X5.88m   0.7  19-03.50 
 
Men 60-64 Long Jump
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 E-Clark, James            60 Unattached             4.26m     X3.90m   1.5  12-09.50 
  2 E_clark, Frederick        61 Unattached             3.66m     X3.74m   0.1  12-03.25 
  3 A_o'Brien, John           63 Unattached                       X3.47m  +0.0  11-04.75 
 
Men 70-74 Long Jump
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 E_jacobson, Joel          74 Unattached             2.42m     X2.14m   2.2   7-00.25 
 
Men 45-49 Triple Jump
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 A_smalley, Greg           48 Unattached            12.48m    X12.55m   2.4  41-02.25 
 
Men 60-64 Triple Jump
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 E-Clark, James            60 Unattached             9.40m     X9.48m   2.4  31-01.25 
  2 E_clark, Frederick        61 Unattached             8.94m     X8.90m   1.6  29-02.50 
  3 A_o'Brien, John           63 Unattached                       X8.23m   2.0  27-00.00 
 
Men 70-74 Triple Jump
===============================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 E_jacobson, Joel          74 Unattached             5.30m     X4.84m   2.3  15-10.50 
 
Men 29&U Shot Put 5K
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 A_cocca, David            16 Averill Park          11.20m     J8.52m   27-11.50   2   
  1 A-Coccla, Jamie           16 Averill Park                     X8.52m   27-11.50 
  3 A_capuano, Paul           15 Averill Park           7.83m     X7.27m   23-10.25 
 
Men 30-34 Shot Put 5K
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 E_reid, Andre             31 Greater Bost          18.00m    J17.77m   58-03.75   5   
 
Men 40-44 Shot Put 5K
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 A_cocca, Scott            41 Averill Park           7.92m     X8.47m   27-09.50 
 
Men 45-49 Shot Put 5K
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 E_hartnett, Richard       45 Mass Velocit                   XJ12.12m   39-09.25   3   
 
Men 50-54 Shot Put 5K
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 E_mcconnell, Ron          51 Twilight Thr          12.00m    X13.35m   43-09.75 
  2 E_hannay, Scott           50 Twilight Thr          13.00m    X13.21m   43-04.25 
  3 E_lambdin, Thomas         53 Twilight Thr           8.50m     X8.41m   27-07.25 
 
Men 55-59 Shot Put 5K
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 E_bischof, Ralph          55 Unattached             9.50m     X9.57m   31-04.75 
 
Men 60-64 Shot Put 5K
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 A_quinby, Christopher     64 Glencadia Bu           8.03m     X7.99m   26-02.75 
 
Men 70-74 Shot Put 5K
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 X_kauffmann, August       72 Unattached                       X9.54m   31-03.75 
 
Men 75-79 Shot Put 5K
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 E_joyce, Edmund           77 Unattached             8.50m     X8.17m   26-09.75 
 
Men 29&U Discus Throw 1.5K
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 X_soderman, RJ            26 Unattached                      X28.83m      94-07 
  2 A-Coccla, Jamie           16 Averill Park                    X26.27m      86-02 
  3 A_cocca, David            16 Averill Park          30.70m    J23.20m      76-01   2   
 
Men 30-34 Discus Throw 1.5K
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 E_reid, Andre             31 Greater Bost          49.00m     48.50m     159-01   5   
 
Men 50-54 Discus Throw 1.5K
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 E_mcconnell, Ron          51 Twilight Thr          40.00m    X40.78m     133-09 
  2 E_hannay, Scott           50 Twilight Thr          42.00m    X39.46m     129-05 
  3 E_lambdin, Thomas         53 Twilight Thr          26.18m    X24.46m      80-03 
 
Men 55-59 Discus Throw 1.5K
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 E_bischof, Ralph          55 Unattached            29.00m    X27.73m      91-00 
 
Men 60-64 Discus Throw 1.5K
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 A_fortunato, Michael      61 Unattached            46.72m    X44.36m     145-06 
  2 E-Clark, James            60 Unattached            39.10m    X31.57m     103-07 
  3 A_quinby, Christopher     64 Glencadia Bu          22.00m    X22.78m      74-09 
  4 E_clark, Frederick        61 Unattached            25.00m    X22.20m      72-10 
 
Men 50-54 Hammer Throw 6K
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 E_mcconnell, Ron          51 Twilight Thr          42.00m    X45.66m     149-10 
  2 E_lambdin, Thomas         53 Twilight Thr          44.38m    X42.70m     140-01 
  3 E_hannay, Scott           50 Twilight Thr          40.00m    X36.30m     119-01 
 
Men 60-64 Hammer Throw 6K
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 A_fortunato, Michael      61 Unattached            39.83m    X39.73m     130-04 
 
Men 75-79 Hammer Throw 6K
===================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals           
===================================================================================
  1 E_joyce, Edmund           77 Unattached            28.00m    X26.93m      88-04 
 
Men 29&U Javelin Throw 400G
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 X_soderman, RJ            26 Unattached                      X56.23m     184-06 
      FOUL  53.61m  56.23m  FOUL  55.15m  52.85m
 
Men 50-54 Javelin Throw 400G
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 E_mcconnell, Ron          51 Twilight Thr          50.00m    X54.57m     179-00 
      53.61m  FOUL  51.87m  54.57m  51.12m  50.34m
  2 E_hannay, Scott           50 Twilight Thr          54.00m    X49.99m     164-00 
      49.99m  46.90m  PASS  PASS  PASS  PASS
  3 E_lambdin, Thomas         53 Twilight Thr          18.66m    X21.57m      70-09 
      FOUL  16.03m  21.57m  FOUL  20.00m  FOUL
 
Men 55-59 Javelin Throw 400G
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 A_zacharczenko, Nick      55 Unattached                      X31.61m     103-08 
      31.61m  FOUL  26.10m  27.12m  28.83m  31.61m
  2 E_bischof, Ralph          55 Unattached            30.00m    X27.75m      91-00 
      FOUL  27.75m  27.22m  FOUL  25.37m  25.61m
 
Men 60-64 Javelin Throw 400G
==========================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 A_quinby, Christopher     64 Glencadia Bu          19.00m    X19.98m      65-07 
      19.71m  19.66m  17.36m  19.47m  18.22m  19.98m
 
Men 29&U 3000 Meter Race Walk
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 A_capuano, Paul           15 Averill Park        21:20.00   25:35.1h    5   
 
Men 35-39 3000 Meter Race Walk
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 -- E_mohammed, Shazard       36 Park Racewal                         DQ   Bent Knee
 
Men 45-49 3000 Meter Race Walk
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
 -- A_logan, Brian            49 Unattached          29:15.00        XDQ   Bent Knee
 
Men 45-49 5000 Meter Race Walk
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 E_logan, Bruce            49 Park Racewal        28:46.00  J30:34.0h    3   
 
Men 50-54 5000 Meter Race Walk
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 A_lawrence, Donald        54 Fleet Feet A        27:30.00  J29:57.2h    5   
 
Men 65-69 5000 Meter Race Walk
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 E_campbell, Robert        69 World Class         33:00.00  J33:14.1h    2   
 
                    Women - Team Rankings - 20 Events Scored
===============================================================================
    1) ISAA (International Studen  36        2) Central Park Track Club (  27   
    3) Averill Park Road Runners   17        4) Mass Velocity Track Club   11   
    5) Shore Athletic Club         10        6) Bronx Tigers TC             7   
    7) Park Racewalkers, USA        6        7) Grace Beauty Speed Organi   6   
    9) Lehigh                       5        9) Fleet Feet Albany Racing    5   
   11) Greater Boston Track Club    3       12) Gotham Spark Athletic Clu   1   
 
                    Men - Team Rankings - 24 Events Scored
===============================================================================
    1) Central Park Track Club (C  32        2) Averill Park Road Runners  27   
    3) Greater Boston Track Club   15        4) Utica Roadrunners           8   
    4) New Balance Boston           8        6) Bronx Tigers TC             7   
    6) Foundation Track Club        7        6) ISAA (International Stude   7   
    9) Fleet Feet Albany Racing     5       10) Park Racewalkers, USA       3   
   10) Northern Lights Track Club   3       10) The Executives T.C.         3   
   10) Mass Velocity Track Club     3       14) Kinderhook Runners Club     2   
   14) Gotham Spark Athletic Club   2       14) World Class Racewalking     2